dindarloo

حسین دیندارلو

برنامه نویس و طراح وب
خانه درباره من سرویس ها خدمات نرم افزاری وبلاگ

دریافت اطلاعات از فرم php

دریافت اطلاعات از فرم phpهمانطور که می دانید فرم ها با html ساخته می شوندولی html هیچ ابزاری برای پردازش فرم در زمان ارسال شدن ندارد. از این رو شما احتیاج به راهکار مبتنی بر سرور دارید تا فرم را پردازش کنید. شما می توانید از php به این منظور استفاده کنید.

نمونه یک فرم html که اطلاعات نام و ایمیل و کامنت را از کاربر دریافت می کند.

 

<form method="post" action="">
      <p>
        <label for="name">Name:</label>
        <input name="name" id="name" type="text">
      </p>
      <p>
        <label for="email">Email:</label>
        <input name="email" id="email" type="text">
      </p>
      <p>
        <label for="comments">Comments:</label>
        <textarea name="comments" id="comments"></textarea>
      </p>
      <p>
        <input name="send" type="submit" value="Send message">
      </p>
    </form>

اولین نکته که در این کد موجود است و باید به آن دقت کرد یکسان بودن خاصیت های id و name در تگ های <textarea> و <input> است. دلیل این است که html , css و جاوااسکریپت به خاصیت id مراجعه می کنند اما اسکریپت php ما قرار است روی خاصیت name کار کند و برخلاف id که دلخواه است این خاصیت یعنی name اجباری است و هر عنصری که میخواهید پردازش شود باید این خاصیت را داشته باشد.

نکته ی دوم که درون کد بالا به رنگ زرد هایلایت شده است و باید به آن دقت شود خاصیت های method و action درون تگ form هستند.

خاصیت method تعیین کننده ی چگونگی ارسال داده های فرم است و میتواند برابر post یا get باشد.

خاصیت action هم به مرورگر اعلام می کند که وقتی کاربر روی دکمه ی ارسال کلیک کرد داده ها به کدام آدرس ارسال شوند. مقدار خالی نیز بدین معنیست که صفحه تلاش می کند خودش فرم را پردازش کند.

چنانچه قصد دارید به منظور آموزش این تمرین را انجام دهید از کد بالا استفاده کرده و از امکانات html5 برای  آزمایش تایید اعتبار استفاده نکنید تا این وظیفه بر دوش php باشد. بعدا می توانید فرم را به روز کنید که هم html5 هم php فرم را کنترل کنند.

در ادامه ی این سلسله نوشته ها از دسته بندی فرم های php قصد دارم تفاوت بین post و get را شرح دهم.

dindarloo
حسین دیندارلو
بزرگ ترین سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری روی خودم بوده و هیچی اندازه ی خودم نتونسته حالم رو واقعا خوب کنه. حتی شادترین لحظه هایی که توسط دیگران به ارمغان آورده شده نمی ارزه به لحظه ای حال خوب که خودم ساخته باشم.