dindarloo

حسین دیندارلو

برنامه نویس و طراح وب
خانه درباره من سرویس ها خدمات نرم افزاری وبلاگ

با خودت رو راست باش

حتما شما هم کارای زیادی رو به خاطر این که تو رودربایستی قرار گرفتین انجام دادین. خب  پیش میاد، ما هممون هر از گاهی این اتفاق برامون میفته … اما مطلبی که الان دارم مینویسم راجع به رودربایستی با خودمون هست، نه با دیگران. این نوع از رودربایستی باعث میشه به خاطر هزینه هایی که تابحال متحمل شدیم کار اشتباهی رو ادامه بدیم حتی اگه بیشتر از این ضرر کنیم.

اگه اهل سینما یا تئاتر یا کنسرت هستید احتمالا برای یک بار هم که شده وسط کنسرت متوجه شدید که اصلا لذت نمی برید ، صدای خودتون از خواننده بهتره. اینجا جایی هست که باید پاشید و اونجا رو ترک کنید ولی به خاطر پول بلیط باید تا آخرش بشینید وگرنه پولتون رو دور ریختید.

یا اگر پسر هستید ( یا شاید دخترا هم همینطور باشند ، نمیدونم ) احتمالا تحت تاثیر چهره ی یک شخص زیبارو قرار گرفتید و برای مدتی درگیر عشق یکطرفه و خیال بافی شدید. حالا که چند ماه از اولین دیدار میگذره دیگه قیافه اش رو هم یادتون نمیاد ولی دلتون نمیاد از فکر دختری که چند ماه تو فکرش بودید در بیاید. حتی شاید از دوستتون( که قبلا در مورد عشقتون باهاش صحبت کردید ) بخواید که به شما امیدواری بده. در این مورد با خودتون میگید انرژی زیادی صرف فکر کردن به این مورد کردم و کنار گذاشتنش کار اشتباهی هست.

یک باب مغازه در مجتمع بزرگ شهر اجاره کرده اید ، محصولاتی هم به ضرب قرض و وام در آن ریخته اید ، یک پیج اینستاگرام هم برایش ساخته اید و برای جذب مشتری هزینه کرده اید. اکنون چند ماه است از افتتاح مغازه می گذرد اما دخلتان به نیمی از خرجتان هم نمی رسد. ضرب المثلی وجود دارد که می گوید جلوی ضرر را از هرجا بگیری منفعت است اما با خود میگویید “من سرمایه گذاری زیادی برایش انجام داده ام، یعنی این همه هزینه بی دلیل بوده ؟”

تا اینجا آمده ام، این همه کتاب خوانده ام ، دو سال صرف دانشگاه کرده ام ( این مورد یکی از عوامل بیکاری در کشور ماست. کسی که دانشگاه رفته حتی حاضر نیست آشپزی کند، چه برسد امرار معاش از راه حلال )

این مثال ها در مورد زمان ، پول ، انرژی و عشقی بود که صرف می کنیم و این هزینه ها دلیلی می شود برای ادامه دادن. اگر چیزی را گران خریده باشیم هیچوقت ارزان نمی فروشیم در حالی که هزینه هایی که شده نباید هیچ نقشی در نگه داشتنش داشته باشد. این استدالال غیر منطقی است با خودمان رو راست باشیم. تنها با نگاه کردن به آینده در مورد نگه داشتن چیزی تصمیم گیری کنیم.

dindarloo
حسین دیندارلو
بزرگ ترین سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری روی خودم بوده و هیچی اندازه ی خودم نتونسته حالم رو واقعا خوب کنه. حتی شادترین لحظه هایی که توسط دیگران به ارمغان آورده شده نمی ارزه به لحظه ای حال خوب که خودم ساخته باشم.